برون‌سپاری جذب و استخدام

برون‌سپاری استخدام

گروه مدیریت منابع انسانی به‌منظور گسترش دایره خدمات برای سازمان‌ها، ضمن برون‌سپاری جذب و استخدام؛ خدمت تخصصی ATS (Applicant Tracking System) را در جهت هوشمندسازی فرآیند استخدام نیروی انسانی کارآمد راه‌اندازی کرده است. این سرویس دارای امکانات و خدمات مختلف و متنوعی است که بخش بزرگی از مشکلات منابع انسانی را در حوزه جذب‌‌ و استخدام رفع می‌کند.

سازمان به عنوان یک مجموعه یکپارچه که با هدف گذاری خاص و مشخص فعالیت می کند، تعریف می شود و مهمترین بخش هر سازمان، نیروی انسانی و به تبع آن اهمیت موضوع منابع انسانی است. نیروی انسانی متعهد و متخصص باعث می شود تا یک سازمان به تمام اهداف تعیین شده و برنامه ریزی شده خود دست یابد. اما انتخاب نیروی کارآمد بر اساس ملاک های مختلفی صورت می پذیرد و اهداف سازمان نیز در انتخاب نیروی انسانی تاثیرگذار خواهد بود.

بخشی از قابلیت‌ها و امکانات این سرویس به شرح زیر است:

 • سازماندهی و طبقه‌بندی رزومه‌های جمع‌آوری‌شده
 • ثبت نظر روی رزومه‌ها
  تعریف تیم و روند مصاحبه برای هر فرصت شغلی
 • تنظیم زمان مصاحبه در تقویم ATS
 • بستر مناسب برای ارتباط آسان میان افراد
  تعریف الگوی سوالات مصاحبه برای هر فرصت شغلی
 • ایجاد صفحه «فرصت‌های شغلی» در سایت شرکت
 • اتومیت کردن ایمیل‌ها و پیامک‌های اطلاع‌رسانی در فرایند استخدام
  دریافت گزارش‌های متنوع از وقایع مربوط به استخدام
  و…

کاربرد ATS در منابع انسانی

سیستم ردیابی کارجویان (ATS) سیستمی برای مدیریت فرآیند استخدام کارجویان از ارسال شغل تا پر کردن فرم‌های سازمان است. این سرویس به ساخت‌یافتگی فرآیند استخدام و قابل جستجو شدن اطلاعات کارجویان کمک می کند. این سامانه‌ همانطور که از اسمش بر می‌آید به ردیابی کارجویان می پردازد. امکان صف کردن رزومه‌ها و پیام‌های اتوماتیک به فرآیند استخدام شما نظم می دهد. اما تنها مزیت سیستم ردیابی کارجویان نظم دادن نیست. از ATS برای گلچین کردن رزومه‌ها نیز استفاده می شود. آنالیز درخواست‌های شغلی کارجویان برای تطابق بهترین کارجو با موقعیت شغلی در شرکت یکی دیگر از خدمات مهم سیستم ردیابی کارجویان است. فناوری‌های جدید مخصوصا هوش مصنوعی به کمک مدیران منابع انسانی آمده تا استخدام‌های موفق‌تری داشته باشند.

شاید قبل از آن که به این سوال پاسخی داده باشیم، بهتر است تا با مفهوم ATS آشنا شویم و در اثنای همین آشنایی به یقین به پاسخ سوال نیز خواهیم رسید. ATS یک سیستم نرم افزاری و کاربردی جهت جذب نیروی انسانی مفید و شایسته در سازمان است و این عبارت مخفف Applicant Tracking System می باشد. در این سیستم تمام اطلاعات به نحوی دسته بندی شده و به صورت متوالی تنظیم شده و سوالاتی تخصصی جهت پاسخگویی افراد متقاضی درج شده است که افراد با پاسخ به آنها، مدیران و مسئولین سازمان را با ساختار شخصیتی و هویتی خود بیشتر آشنا می نمایند و به این نحو مدیران در رسیدن به افراد شایسته تر موفق تر عمل خواهند نمود.

فعالیت سیستم ردیابی کارجویان با انتشار موقعیت شغلی و شرایط آن شروع می‌شود. اتصال سامانه‌های ردیابی کارجویان به سامانه‌های ارسال آگهی کار آنلاین به شما کمک می کند که یکجا به مدیریت فرآیند استخدام خود بپردازید. در مرحله بعد کارجویان در خواست‌های کار خود را ارسال می‌کنند و شما می توانید در تمام مراحل کارگزینی کارجو را دنبال کنید. همچنین می‌توانید با استفاده از فرم‌های از پیش‌آماده به میزان توانایی‌ها یا مدل شخصیت کارجو پی ببرید و آن را با شرایط کارجوی مناسب شغل مقایسه کنید.

این سیستم باعث هوشمندسازی و مدیریت بهینه فرآیند استخدام کمک شایان می نماید. در این سیستم هر نوع اعمال تغییر بر اساس نظیر مدیران وجود دارد و انواع گزارش گیری بر اساس نظر و سلیقه مدیران سازمان وجود دارد. زمانی که افراد متقاضی جهت استخدام در سازمان یا موسسه ای اقدام می نمایند، از طریق سیستم ATS تمام اطلاعات مورد نظر سازمان کشف و استخراج می شود و گزارش خروجی و امتیازدهی توسط تیم جذب انجام شده و جهت بررسی نهایی مدیران، در اختیار آنها قرار داده می شود.

AI (هوش مصنوعی) به کمک فرآیند استخدام برای تشخیص کارجویان برتر آمده. سرعت استخدام افراد با استفاده از این تکنولوژی‌ها شتاب گرفته. روش کار کلی این ابزارها این است که با استفاده از کلمات کلیدی که مدیران منابع انسانی انتخاب می کنند، بررسی بیشتر در عنوان‌های رزومه، مهارت‌ها‌، توانایی‌ها، نتایج پرسشنامه‌ها، المان‌های ظاهری رزومه، صفحه‌های اجتماعی کارجو و اطلاعات دیگر کارجو به سازمان رتبه بندی از رزومه‌های دریافتی پیشنهاد دهد.

ATS در منابع انسانی در نقش یک سیستم و پایگاه داده پویا بوده که قابلیت های متعددی در آن ذخیره سازی شده است و گزارش های آن اعم از انواع اطلاعات متنی و نمودارهای هدایت کننده برای مدیران سازمان می باشد. با این اوصاف با سرعتی بالا می توان افراد شایسته را انتخاب کرد. از سوی دیگر به این سبب هزینه ها نیز کاهش می یابد. یکی از مواردی که زمان و هزینه را افزایش می دهد، امتیازدهی به شایستگی ها و خصوصیات خودارزیابی شده افراد متقاضی است که با بکارگیری ATS در فرآیند استخدام و مدیریت منابع انسانی این امتیاز دهی به سهولت مشخص شده و افراد رتبه بندی می شوند. با این توضیحات اجمالی به وضوح اهمیت به کارگیری ای تی اس در امر مدیریت منابع انسانی مشخص می شود.

به خبرنامه های ما بپیوندید

با عضویت در خبرنامه منابع انسانی به روز باشید.

© 2021