چرا واگذاری مدیریت منابع انسانی به یک تیم حرفه‌ای می‌تواند مفید باشد؟

ساختن یک تیم منابع انسانی حرفه‌ای در یک سازمان بسیار گران است، بر اساس گزارش جهانی، هزینه اجرایی متوسط برای یک کارمند تمام وقت منابع انسانی در دنیا 284.982 دلار در سال می‌باشد. در کشور ما حقوق مستقیم برای جذب یک کارشناس پایه در حوزه مدیریت منابع انسانی حداقل 7 میلیون تومان در ماه برآورد می‌شود، ضمن این که به طور معمول مجموع هزینه‌هایی که برای یک فرد به صورت ماهانه انجام می‌شود تا بیش از 2 برابر حقوق دریافتی افزایش می‌یابد. از سوی دیگر یافتن تیم توانمند، با تجربه عملیاتی، که قادر باشد فرآیندهای مدیریت منابع انسانی را به نحو مطلوبی در سازمان طراحی و پیاده سازی نماید و برای یک سازمان به صورت تمام وقت کار کند، خود یک چالش بزرگ است.

وجود این چالش‌ها، شرکت‌های کوچک، متوسط و استارت آپ‌ها را به سمت خدمات برون سپاری منابع انسانی سوق داده است. امروزه در دنیا به جهت هزینه‌بر بودن فرایندهای منابع انسانی و تشکیل کادر لازم برای اجرای این فرایندها، بسیاری از سازمان‌ها به ویژه سازمان‌های کوچک و متوسط، بخش عمده‌ای از این فرایندها را به شکل برون سپاری و توسط شرکت‌های مشاور تخصصی انجام می‌دهند.

برون سپاری هزینه‌های سربار نیروی انسانی را کاهش داده و کیفیت دریافت خدمات حرفه‌ای در حوزه منابع انسانی را افزایش می‌دهد، ضمن این که دغدغه مدیران در خصوص موضوعات منابع انسانی را مرتفع و امکان تمرکز آن‌ها بر موضوعات کسب و کار را میسر می‌کند.


اگر شما هم به برون‌سپاری فعالیت‌های واحد منابع انسانی در شرکت خود فکر کرده‌اید، حتما این مطالعه نمایید.

دغدغه‌ها و چالش‌های منابع انسانی، همیشه بخش قابل‌توجهی از زمان و منابع هر سازمان و به ویژه مدیران ارشد آن را به خود اختصاص می‌دهد. این دغدغه‌های موارد مختلفی از جمله:
جستجو و یافتن نیروی متناسب با سازمان و شغل مورد نظر
مشخص بودن وظایف کلیدی، مسوولیت‌ها و اختیارات کارکنان
تعیین سازوکاری برای جبران خدمات کارکنان به شکل اصولی و عادلانه
حصول اطمینان از عملکرد بهینه کارکنان در واحدهای مختلف
فراهم‌سازی بستر مناسبی برای رشد و پیشرفت و ارتقای کارکنان
حصول اطمینان از رعایت مسائل قانونی در قرارداد کارکنان، تعیین حقوق و دستمزد، شرایط کاری و …
و موارد گوناگون دیگر از این دست را شامل می‌شود.

در سال‌های گذشته، بسیاری از شرکت‌های کوچک و متوسط (تا ۲۰۰ نفر پرسنل) به برون‌سپاری فعالیت‌های منابع انسانی خود روی آوردند. برون‌سپاری منابع انسانی می‌تواند مزایای بسیاری برای سازمان‌ها داشته باشد، که از جمله مهمترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
کاهش دغدغه‌های منابع انسانی سازمان: در تمامی شرکت‌های کوچک و متوسط، بخش بزرگی از زمان و انرژی مدیرعامل و مدیران ارشد به موضوعات منابع انسانی سپری می‌شود. با بهره‌گیری از یک تیم متخصص که مسئولیت موضوعات اساسی منابع انسانی را بر عهده می‌گیرند این دغدغه‌ها به میزان چشمگیری تعدیل می‌شوند.

کاهش هزینه‌های منابع انسانی: تشکیل واحد منابع انسانی و استخدام افرادی که در این زمینه تخصص لازم را داشته باشند هزینه‌های مستقیم و غیرمستقیم بسیار زیادی به شرکت تحمیل می‌کند که با راه‌حل برون‌سپاری، این هزینه‌ها تا حدود قابل‌توجهی کاهش می‌یابد.
افزایش چابکی و انعطاف‌پذیری سازمان: برون‌سپاری منابع انسانی، فرآیند تصمیم‌گیری در حوزه‌های منابع انسانی را تسهیل و تسریع کرده و سرعت عمل و چابکی سازمان افزایش خواهد یافت.

گروه مدیریت منابع انسانی با سابقه‌ای 25 ساله در زمینه مشاوره منابع انسانی و بهره‌گیری از متخصصین این حوزه، خدمات برو‌سپاری منابع انسانی را به شرکت‌های کوچک و متوسط ارائه می‌دهد.

به خبرنامه های ما بپیوندید

با عضویت در خبرنامه منابع انسانی به روز باشید.

اطلاعات تماس
پیوندها

© 2021

تمام حقوق مادی و معنوی برای گروه مدیریت منابع انسانی محفوظ است.